Gospodarka

Drogo jak za wodę … w Żyrardowie

 

Choć opłaty za wodę i ścieki w Żyrardowie nie zmienią się w roku 2018, to nadal należą do najwyższych w regionie. Przygotowaliśmy zestawienie kosztów, jakie ponoszą mieszkańcy Żyrardowa w porównaniu z okolicznymi miejscowościami. Wyniki zdumiewają – niestety jest drożej nawet niż w Warszawie.

W Żyrardowie odbiorcy indywidualni za metr sześcienny wody muszą zapłacić 4,31 zł, zaś za ścieki 8,58 zł.

A jak jest w innych miastach? Żyrardowianie mogą z zazdrością spoglądać w zasadzie w każdą stronę, jedynie Sochaczew ma bardzo zbliżone ceny, (patrz tabela)

Przyjmując, że przeciętna 3-4 osobowa rodzina zużywa 13m3 wody w miesiącu i że odprowadzi też 13 m3 ścieków wychodzi, że w Żyrardowie zapłacą za to 167,57 zł co miesiąc. Gdyby mieszkali w Skierniewicach, zapłaciliby 108 zł, w Grodzisku Mazowieckim i Błoniu podobnie bo 131 zł. Najtaniej jest w Łowiczu – 99 zł. Rawa Mazowiecka 113 a Płock i Warszawa po 145 zł.

Tylko o 6 zł jest droższy Sochaczew i to jest jedyna wiadomość na pocieszenie.

W uzasadnieniu do złożonego niedawno projektu uchwały (już uchwalonej jednogłośnie przez Radę Miasta) czytamy że ” Spółka dokonała analizy ponoszonych kosztów zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, z której wynika, że w przypadku przedłużenia czasu obowiązywania dotychczasowej taryfy na okres 12 miesięcy tj. od dnia 01.01.2018r. do dnia 31.12.2018 r. przychody uzyskane z tytułu świadczonych usług pokryją w całości koszty, które powstaną w okresie przedłużenia obowiązywania dotychczasowej taryfy. […]

Zakłada się, że przedłużenie obowiązujących taryf bedzie motywować odbiorców do racjonalnego korzystania z wody i do ograniczania zanieczyszczeń ścieków, jak również spowoduje niższe tempo spadku ilości odprowadzanych ścieków.”

Możemy też wyczytać, że z wypracowanych zysków spółka planuje zakup nowego agregatu, modernizację stacji średniego napięcia i wykona termomodernizacje budynków oczyszczalni ścieków polegające na zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej.

Jesteśmy pewni, że spółki w okolicznych miastach również planują inwestycje a mimo tego mogą zaproponować mieszkańcom znacznie niższe ceny.

[democracy id=”2″]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close