Kulturalnie

Dire Straits Experience: w hołdzie legendzie

Dire Straits Experience nie jest próbą reaktywacji brytyjskiego zespołu rockowego. To raczej cover-band lub tribute-band z tylko jednym członkiem bliżej związanym z oryginalnym składem zespołu. Jednak pomimo braku Marka Knopflera, Dire Straits Experience sprawdza się doskonale na koncercie i idealnie oddaje klimat muzyki legendy rocka. Będzie można się o tym przekonać osobiście już w lutym, bo zespół przyjeżdża na mini-trasę do Polski.

Dire Straits, czyli potęga rockowej muzyki

Dire Straits był brytyjską grupą rockową, mieszającą w swoich utworach gitarowe granie z bluesem, folkiem, czy nawet jazzem. Powstała w 1977 roku i w oryginalnym składzie występowali Mark Knopfler – wokalista i gitarzysta, jego brat David Knopfler – gitarzysta, John Illsley – basista oraz Pick Withers – perkusista. Grupa działała w latach 1977-1988 oraz 1991-1995. Te łącznie 15 lat scenicznej aktywności, mimo iż niewiele jak na rockowe bandy, zaowocowało pełną sukcesów karierą. Dire Straits sprzedał 120 milionów płyt na całym świecie, a wiele hitów zespołu stało się hymnami muzyki rockowej, jak „Money for Nothing”, „So Far Away”, „Sultans of Swing” czy “Walk of Life”. Zdecydowanie jednak największym evergreenem grupy jest utwór “Brothers in Arms”. Wielokrotnie trafiał on na szczyt zestawienia Top Wszech czasów, przygotowanego przez słuchaczy Radiowej Trójki. Melancholijna piosenka o antywojennym wydźwięku z łkającą tęsknie gitarą w niezapomnianej solówce pochodzi z albumu o tym samym tytule, który do tej pory rozszedł się w 30 milionach egzemplarzy. BBC określa go krótko – to „fenomen na każdym poziomie.”

Bez szans na reaktywację legendarnego składu

Mark Knopfler od połowy lat 90. podąża swoją drogą. Nagrywa solowe albumy, gra trasy koncertowe. Pomimo niesłabnącej nadziei fanów, w najbliższym czasie nic nie zapowiada tego, by oryginalny skald grupy miał się reaktywować. W 2018 roku Dire Straits został wprowadzony do prestiżowej gali sław rocka: Rock’n’roll Hall of Fame w Cleveland. Knopfler nie pojawił się na gali indukcji do alei legend rocka, co samo w sobie świadczy już o tym, że kontakt z były kolegami z zespołu go nie interesuje. Nie znaczy to jednak, że do reaktywacji nigdy nie dojdzie – nie takie powroty rockowy świat widział, wspomnieć chociażby Guns’n’Roses.

Reaktywacje legendarnych grup budzą emocje nie tylko fanów – niektórzy bukmacherzy przyjmują na nie zakłady. Można obstawiać, przykładowo, czy skłóceni bracia Gallagherowie z Oasis wreszcie się pogodzą i wystąpią na festiwalu Glastonbury w 2019 roku: graj u legalnych bukmacherów online i typuj przy okazji line-up najsłynniejszego festiwalu na świecie. Czemu by nie? Pamiętaj tylko, by stawiać kupony w zakładach bukmacherskich posiadających licencję Ministerstwa Finansów RP.

Dire StraitsExperience: doświadczanie muzyki

Jeśli Dire Straits nie reaktywował się, to czym jest Dire Straits Experience? To cover-band, który gra największe hity zespołu objeżdżając świat w trasie koncertowej. Jak sama nazwa wskazuje obcowanie z Dire Straits Experience pozwala doświadczyć na żywo fenomenalnej muzyki uwielbianej przez pokolenia. Za projektem stoi Chris White, dawny bliski współpracownik Marka Knopflera. White gra na saksofonie, perkusji, flecie i udziela się też wokalnie. Głównym wokalistą DSE jest TerenceReis. Gra on także na gitarze. Skład grupy uzupełniają: Tim Walters – gitara i chórki, John Maul i Rob Taggart – pianino, organy, keyboard, Paul Geary – gitara basowa i chórki oraz Andrew Hawkins – perkusja.

Koncertowe przeżycie wysokiej jakości

Dire Straits Experience zbiera świetne koncertowe recenzje, gdziekolwiek się pojawi: od Australii po polskie wybrzeże. Według uczestników show, pomimo braku Knopflera i innych znanych z oryginalnego składu nazwisk, DSE oddaje całkowicie klimat muzyczny Dire Straits. Wykonanie utworów jest na najwyższym poziomie, a wokalista Terence Reis bardzo dobrze naśladuje Knopflera, choć nie stara się go usilnie kopiować. Co ważne, Reis potrafi nawiązać relacją z publiką, co powoduje, że ludzie na koncertach DSE bawią się wybornie odbywając swoistą podróż do lat 70., 80. i 90. Mini-trasa Dire Straits Experience w Polsce w 2019 roku obejmuje koncerty: 24 lutego w Krakowie, 25 lutego w Warszawie oraz 27 lutego w Gdyni.

 

Źródło
Luk A.
Tagi
Close
Close