Breaking NEWSKulturalnieWydarzenia

„Co kochać”

 „Co kochać- nietradycyjny koncert niepodległościowy” to wydarzenie realizowane o charakterze lokalnym w Żyrardowie i Warszawie. Jego pomysłodawcą i inicjatorem jest Żyrardowianin Krzysztof Gwiazda, kompozytor, śpiewak operowy, pedagog.

W koncertach udział biorą Krzysztof Gwiazda, Hanka Rybka i Górale, Stanisław Deja  – pianista, Marcin Kwaśny – aktor.
Celem realizacji koncertów „Co kochać – nietradycyjny koncert niepodległościowy” organizowanych  przez Fundację prowadzoną przez Państwa Agnieszkę i Krzysztofa Gwiazdów jest  podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
Koncerty realizowane  w ramach dofinansowania otrzymanego z Ministerstwa Obrony Narodowej,odbędą się w Żyrardowie – 23 listopada o godz.18.00 w Resursie oraz w Warszawie 25 listopada godz.19.00 w kościele św Faustyny, ul. Żytnia 3.Wstęp na koncerty jest wolny.

Oryginalność koncertów polega na połączeniu repertuaru wywodzącego z  trzech różnych tradycji: historyczne pieśni patriotyczne i żołnierskie , patriotyczne pieśni Podhala, współczesne kompozycje patriotyczne.
Wśród  repertuaru pięć utworów to nowe kompozycje, stworzone specjalnie w ramach tego projektu przez Krzysztofa Gwiazdę: „Pamiętaj” słowa Krzysztof Cezary Buszman, „Hymn tysiąclecia” słowa Krzysztof Buszman: Ojczyzna nasza” słowa Aleksander Fredro, „Co kochać” słowa Tadeusz Bełza, „Bohater żołnierz” słowa Krzysztof Gwiazda.

Kolejna nietypowość koncertów to zestawienie operowego brzmienia z lubianą i przystępną muzyką góralską. Profesjonalizm wszystkich muzyków i wokalistów zapewni najwyższy poziom artystyczny, różnorodność i oryginalne zestawienie repertuaru.

Poznajcie Państwo wykonawców koncertu:

Hanka Rybka | Zespół
Wszechstronna wokalistka pochodząca z Podhala, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Wokalno-Aktorskim. Ma na koncie setki koncertów w kraju i za granicą. Przez lata współpracowała z wieloma artystami i zespołami: Brathanki, Skaldowie, gościnnie występowała z zespołem Golec uOrkiestra oraz z Marylą Rodowicz, Ireną Santor, Haliną Frąckowiak. Przez jakiś czas .
Nagrała dwie solowe płyty: album pastorałkowy „Gwiozdkowo Opowiostka” oraz folkowy „I to, i to”. Oba albumy zostały docenione przez słuchaczy oraz środowisko muzyczne, czego dowodem była m.in. nominacja albumu „I to, i to” do nagrody „Fryderyk 2004” w kategorii etno/folk.
W 2016 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dla Hanki Rybki specjalną nagrodę za wieloletnią działalność na niwie kultury i promowania Podhala.

Stanislaw Deja Pianist
Znakomity pianista, akompaniator, ukończył studia w renomowanym Konserwatorium im. Mikołaja Rimskiego-Korsakowa w Leningradzie (Petersburgu), laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych w
Vercelli (Włochy) oraz w Jaen (Hiszpania). Krytycy zaliczają go do wybitnych interpretatorów muzyki Mozarta i Chopina.Ceniony kameralista i wrażliwy akompaniator. W 2007 po wspólnych występach w Niemczech ze słynnym kompozytorem i dyrygentem Krzysztofem Pendereckim w jego koncercie fortepianowym „Zmartwychwstanie”, wystąpił w Antoninie, w zakopiańskiej Atmie i w filharmonii łódzkiej. Wraz z Andrzejem Zielińskim stworzył duet „Skaldowie na 2 fortepiany”, którego podwójny album CD opublikowało w 2008 Polskie Radio.Zapraszany przez wielu uznanych artystów do wspólnych występów Leszek Możdżer, Skaldowie.Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Marcin Kwaśny – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, scenarzysta, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej.
Filmografia Marcina Kwaśnego to między innymi:
7 UCZUĆ, DYWIZJON 303, INSPEKCJA, KAMERDYNER,
LISTY DO M 3, NA DOBRE I NA ZŁE, WYKLĘTY, HISTORIA ROJA, PILECKI, SZPILKI NA GIEWONCIE
CZAS HONORU, REZERWAT, KLAN, REZERWAT.

Krzysztof Gwiazda kompozytor, śpiewak operowy, pedagog.
Wykształcenie muzyczne uzyskał (1996) w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Urszuli Trawińskiej Moroz, ukończył PSM I i II st w klasie akordeonu i fortepianu w Żyrardowie. Technikę i interpretację wokalną rozwijał pod kierunkiem czołowego basa i wybitnego artysty Romualda Tesarowicza. i.
Założyciel Salonu Muzycznego w Domach Konesera na Mazurach.
Wszechstronnie ceniony artysta i pedagog, wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia artystyczne dzieci i młodzieży. Reżyser i producent sztuk teatralnych z udziałem dzieci i młodzieży w tym niepełnosprawnych. Autor muzyki i tekstów piosenek.
Zaangażowany w działalność charytatywną na rzecz wspierania kultury i rozwój dzieci i młodzieży (laureat Zaczarowanego Ptaszka, Zaczarowana Piosenka Anny Dymnej 2008).

Na koncerty zapraszamy rodziny, będzie to wydarzenie wielopokoleniowe, radosne i odświętne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close