Co słychać na mieście?

Budżet z rekordowym długiem 63 mln złotych

 

W Biuletynie Informacji Publicznej pojawił się projekt uchwały budżetowej na rok 2018 oraz wieloletnia prognoza finansowa miasta na lata 2018 – 2028.

Dochody ustalono na poziomie 197 mln zł a wydatki na 225 mln zł. W dochodach ujęto 34 mln zł obligacji miejskich, więc dług miasta w przyszłym roku wyniesie rekordowe 63 mln zł (ok. 30% budżetu)

Rekordowo wysoki dług publiczny wynika oczywiście z realizacji wielu inwestycji na terenie miasta. Będą to inwestycje, które z pewnością poprawią jakość życia mieszkańców, ale one same nowych pieniędzy do budżetu w zasadzie nie wniosą – chyba że inwestycje te przyciągną nowych mieszkańców a więc i zwiększone dochody z podatków.

Parki, skwery, zalew żyrardowski, kantor, rewitalizacje, remonty dróg, nowe oświetlenie ulic, nowe parkingi parkuj i jedź będą bezpłatne dla mieszkańców, a więc miasto upatruje wzrostu dochodów w podatkach od nieruchomości oraz osób fizycznych.

W latach 2018-2019 zaplanowano też wiele nieruchomości miejskich do sprzedaży na łączną kwotę 28 mln zł. Lista jest dość długa.

Z wieloletniej prognozy finansowej dowiadujemy się również, że miasto w latach 2019 – 2028 nie planuje brać żadnych nowych kredytów i emitować nowych obligacji – a wiec będzie tylko spłacać swoje zadłużenie. Jeżeli poczynione inwestycje nie przyniosą znacznego wzrostu dochodów, to może to prognozować wyhamowanie inwestycyjne.

Prezydent Wojciech Jasiński przejął miasto po poprzedniku w złej kondycji finansowej, dług wynosił 51 mln (44% budżetu). W 2015 roku było to 44 mln zł (ok 37% budżetu). W 2016 roku dług miasta wynosił 38 mln zł (ok 29% budżetu), w 2017 zamknie się kwotą 35 mln (ok 26% budżetu).

W przyszłym roku dług ten zostanie niemal podwojony (przy zachowaniu 30% względem budżetu). To oczywiście szansa rozwojowa dla miasta ale też spore ryzyko.

Ryzyko na przyszłe lata i przyszłe kadencje samorządowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close