Breaking NEWSCo słychać na mieście?

Bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów

Użytkowanie wieczyste kojarzy się wielu Polakom z opłatą, jaką muszą płacić co rok za korzystanie z gruntu należącego do państwa lub gminy. Od 1 stycznia 2019 zmieniła to ustawa, dzięki której użytkowanie wieczyste zostało automatycznie przekształcone we własność. Za przekształcenie użytkowania wieczystego trzeba będzie jednak zapłacić, w najgorszym wypadku nawet przez 20 lat tzw. opłatę przekształceniową. Można tą należność spłacić jednorazowo.

W przypadku wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu stanowiącego własność miasta, Rada Miasta może udzielić osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym bonifikaty od tej opłaty na podstawie uchwały. Prezydent na najbliższą Sesję Rady Miasta przygotował właśnie taki projekt uchwały, w którym proponuje następującą wysokość bonifikat od opłaty wnoszonej jednorazowo:

 1. 60% – w przypadku, gdy oplata jednorazowa zostanie wniesiona w roku,
  w którym nastąpiło przekształcenie;
 2. 40% – w przypadku, gdy oplata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku
  po przekształceniu;
 3. 30% – w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku
  po przekształceniu;
 4. 20% – w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w czwartym roku
  po przekształceniu;

Propozycja Magistratu przewiduje w drugim roku nie 50% a 40% bonifikaty i nie przewiduje bonifikaty w roku piątym i szóstym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close