Breaking NEWSCo słychać na mieście?

Będzie obniżka za śmieci?

Na czwartkowej sesji Rady Miasta Żyrardowa Radni będą kolejni raz decydować o stawkach za śmieci. Szykuje nam się obniżka stawek.

W projekcie uchwały czytamy, że przy ustaleniu nowych stawek opłaty wzięto pod uwagę liczbę osób zamieszkujących w Żyrardowie oraz koszty funkcjonowania całego systemu gospodarowania odpadami, po przeprowadzonym przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.

Najpewniej przetarg nie wypadł tak tragicznie jak w innych gminach i powiatach województwa mazowieckiego skoro proponuje się obniżkę stawek – 22 złote za odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób selektywny oraz 44 zł jeżeli odpady komunalne nie są w sposób selektywny zbierane i odbierane.

Jeżeli uchwała uzyska akceptacje Radnych, stawki 25/50 zł będą obowiązywać tylko w maju, ponieważ nowa uchwała ze zmniejszonymi stawkami (22/44) wejdzie w życie po 14 dniach od jej uchwalenia.

To nie koniec pomysłów na „drogie śmieci”. Rząd w opublikowanym projekcie nowelizacji ustawy śmieciowej umożliwia rozdzielenie przetargów na odbiór i zagospodarowanie śmieci, znosi regionalizację w zakresie przekazywania odpadów zmieszanych a także umożliwi gminom dopłacanie do stawek za śmieci.  W projekcie wskazano też, że zagospodarowanie odpadów komunalnych będzie mogło być wykonywane przez gminę przy pomocy własnych pracowników, jednostek lub zakładów.
O tych pomysłach w kuluarach mówi się już od kilku miesięcy. Po nowelizacji ustawy śmieciowej gmina będzie mogła dopłacać do stawek za śmieci, w wyniku czego ostateczna stawka dla mieszkańca może być jeszcze mniejsza. Jednak dopłacanie do śmieci ze środków publicznych ucieszyłoby lobby śmieciowe, usankcjonowałoby tą chorą sytuację ze stawkami dyktowanymi przez monopolistów śmieciowych, dlatego mówi się też o pomyśle powołania spółki miejskiej dedykowanej tylko do odbioru i gospodarowania odpadami, co pozwoliłoby uniezależnić się od komercyjnych dostawców tego typu usług.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close