KulturalnieWydarzenia

Alfabet Kobiet Lnu

Chciałabym serdecznie zaprosić Państwa na wystawę fotograficzną mojego autorskiego projektu fotograficznego pt „Alfabet Kobiet Lnu”.
Nazywam się Sylwia Pietryga i jestem fotografem. Mieszkam w Żyrardowie od ponad roku.  Poznając historię tego miasta postanowiłam stworzyć dla lokalnej społeczności projekt artystyczny który będzie nawiązywał do historii szpularek która mnie bardzo zaintrygowała, oraz będzie ukazywał piękno tego miasta, czyli jego mieszkanki.
W moim projekcie kobietami Lnu zostały nazwane wszystkie kobiety aktualnie mieszkające i mocno identyfikujące się z  Żyrardowem, a sam projekt ma na celu ukazanie całemu światu ich piękna i siły. Inspiracją do projektu jest historia szpularek, które protestowały w obronie swoich praw i godności, a także które poprzez swoją pracę w fabryce, tworzyły piękną historię tego miasta. Jego sercem, pomimo zmieniających się czasów, wciąż pozostają kobiety, które wzorem szpularek, bez względu na to czym zajmują się na co dzień, piszą aktualną historię tego miejsca.

Kolejnym celem projektu jest pokazanie Żyrardowa jako pięknego miasta z czerwonej cegły, będącym polską stolicą lnu.

Projekt ten rozpoczął się na początku października 2017 r. i obejmuje kilka etapów.

Pierwszym z nich są sesje fotograficzne które trwały do 31.12.2017 r.  Były do darmowe sesje z profesjonalnym makijażem, podczas których stylizacja modelek (kobiet z Żyrardowa) przygotowana  była z naturalnego lnu. W projekcie uczestniczyło 140 osób.

Stylistyka fotografii nawiązuje do epoki będącej zarówno początkiem fotografii, jak i okresu prężnie rozwijającej się Osady Fabrycznej. Projekt realizowany jest w stylu wzorowanym na XIX-wiecznej technice cyjanotypii, charakteryzującej się niebieską kolorystyką, mającą przywołać skojarzenia z kwiatem lnu.

Wystawa odbędzie się 8 marca 2018 r. o godz. 17.00 w Loftach de Girarda w Żyrardowie 

Projekt zakłada druk łącznie 150 prac, a w tym:

  • 102 fotografie kobiet z Żyrardowa, drukowane na płótnie w rozmiarze 40×60 cm.
  • 48 fotografii Żyrardowa druk dibond w rozmiarze 40×60 cm.

Wystawa poza samymi fotografiami, przedstawiać będzie również billboard z kolażem utworzonym ze słów, opisujących wartości, z którymi identyfikują się mieszkanki tego miasta.

Serdecznie zapraszam,

Sylwia Pietryga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close