Edukacja

7,7 mln złotych dla powiatowych szkół zawodowych

Ruszył projekt „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”, realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego przy udziale Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. Jego wartość to około 120 mln zł, z czego blisko 108 mln zł to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Z tej puli ponad 7,7 mln trafi do szkół zawodowych prowadzonych przez Powiat Żyrardowski.

Rok temu Agencja Rozwoju Mazowsza rozpoczęła prace nad projektem, który z założenia miał objąć jak najwięcej szkół zawodowych, jednocześnie zabezpieczyć finansowanie wdrażania i realizacji aż do 2023 r. Oferta taka została skierowana również do samorządu powiatu żyrardowskiego. Wydział Oświaty szybko podjął temat i wszystkie aspekty współpracy zostały przeanalizowane z Zarządem Powiatu oraz z dyrektorkami szkół zawodowych. Przedsięwzięcie to jest bowiem nie lada wyzwaniem organizacyjnym. Wszystkie szkoły jednak zgodziły się na przystąpienie do projektu. W pierwszym etapie przeprowadzona była diagnoza szkolnictwa zawodowego oraz określenie potrzeb. Na tej podstawie szkoły wspólnie z powiatem żyrardowskim i Agencją Rozwoju Mazowsza zbudowały szereg działań zorientowanych na wdrożenie innowacyjnych programów w szkolnictwie zawodowym – mówi Adam Lemiesz, dyrektor powiatowej oświaty. Efekt zaskakuje skalą zadań: ponad 1000 uczniów odbędzie płatne staże, blisko 800 z nich dodatkowo weźmie udział w szkoleniach, wszyscy natomiast będą objęci doradztwem zawodowym. To jednak nie wszystko. Odbędą się zajęcia w ramach innowacji pedagogicznych, a nauczyciele otrzymają wsparcie szkoleniowe. Jak zawsze łakomym kąskiem jest doposażenie pracowni zawodowych. Projekt przewiduje na ten cel dla pięciu szkół powiatowych aż 1,2 mln złotych. Atrakcyjnie zapowiadają się również wyjazdy zawodoznawcze oraz wycieczki na targi i imprezy wystawiennicze. Projektu edukacyjnego na taką skalę jeszcze nie prowadziliśmy. Warto jednak podjąć to wyzwanie. Takie wsparcie będzie kolejnym ważnym krokiem w rozwoju szkolnictwa zawodowego w naszym powiecie – mówi Starosta Wojciech Szustakiewicz.  Zyskają szkoły, uczniowie, ale i nauczyciele. Dzięki projektowi uczniowie wejdą na rynek pracy z praktycznymi umiejętnościami i odpowiednimi kwalifikacjami, tak bardzo oczekiwanymi przez pracodawców – dodaje wicestarosta Grzegorz Dobrowolski.

Podpisanie umowy między Województwem Mazowieckim, Agencją Rozwoju Mazowsza a Powiatem Żyrardowskim odbyło się 17 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie. Sygnatariuszami umowy byli Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, Elżbieta Lanc Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, starostwie Wojciech Szustakiewicz i Grzegorz Dobrowolski oraz Skarbnik Powiatu Edyta Fedorowicz. Agencję Rozwoju Mazowsza reprezentował Artur Andrysiak, członek Zarządu i jednocześnie szef projektu. W dynamicznie rozwijającym się województwie mazowieckim firmy i przedsiębiorstwa potrzebują coraz liczniejszych dobrze wykształconych pracowników. W związku z tym musimy wspierać rozwój szkolnictwa zawodowego. Chcemy wzmocnić właśnie tę gałąź edukacji zarówno przez staże i praktyki zawodowe, jak też kursy specjalistyczne oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe – podkreślił podczas spotkania Marszałek Adam Struzik. Pierwsze zajęcia dla uczniów ruszają już od nowego roku szkolnego, a projekt będzie trwał do 31 marca 2023 r. Obejmie zatem kilka roczników. Całkowita kwota wsparcia dla Powiatu Żyrardowskiego wynosi 7.758.510 zł przy wkładzie własnym Powiatu rzeczowym i osobowym szacowanym na kwotę 206.000 zł. Projektem objęte są Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie, Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie, Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach, Zespół Szkół w Mszczonowie oraz Szkoła Branżowa I Stopnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żyrardowie.

Źródło
Starostwo Powiatowe w Żyrardowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close