Breaking NEWSGospodarka

500 plus na każde dziecko. Od dzisiaj można składać wnioski

Od dzisiaj można składać wnioski o przyznanie świadczenia „Rodzina 500+” w nowej, rozszerzonej odsłonie. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko, bez względu na dochody rodziny – informuje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Po rozszerzeniu formuły „500+” świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia w rodzinie, również pierwsze i jedyne, a także przebywające w pieczy zastępczej – zarówno rodzinnej, jak i instytucjonalnej. Wnioski o jego przyznanie można składać od dzisiaj.

Drodzy rodzice, nie zwlekajcie długo ze złożeniem wniosku. Im szybciej go złożycie, tym szybciej pieniądze trafią na wasze konta – mówi cytowana w komunikacie szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wnioski można składać online – za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jak przekonuje resort, nowy formularz-wniosek liczy jedynie dwie kartki i jest bardzo prosty do wypełnienia.

Zmniejszenie obciążeń biurokratycznych – zniesienie kryterium dochodowego, uproszczenie i znaczne skrócenie samego wniosku, a także zastąpienie decyzji o przyznaniu świadczenia informacją wysyłaną e-mailem – ma usprawnić proces obsługi programu. Wierzymy, że chociaż wniosków będzie więcej, cały proces przebiegnie sprawnie. Samorządy deklarują, że są gotowe do realizacji zadania – mówi Borys-Szopa.

Od października bez wyrównania

Minister podkreśla, że tylko złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Jeśli rodzic złoży wniosek dopiero w październiku, świadczenie zostanie przyznane od października, czyli od miesiąca złożenia wniosku. W przypadku rodziców, którzy mają ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na drugie i kolejne dzieci, rodzice ci składają od lipca 2019 r. jeden wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci – tłumaczy.

Resort przypomina, że od dzisiaj rusza także proces przyjmowania wniosków na kolejny okres na pozostałe świadczenia dla rodzin, takie jak: „Dobry start”, świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500+ wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci. Obecnie ze świadczenia wychowawczego korzysta 3,6 mln.

Źródło
PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close