Breaking NEWSCo słychać na mieście?

5 mln złotych na termomodernizację żyrardowskiego szpitala

Powiat Żyrardowski nie próżnuje i aktywnie szuka możliwości rozwoju naszego regionu. Niezwykle ważnym miejscem na naszej lokalnej mapie jest żyrardowski szpital. Przez wiele lat stał zaniedbany i nie było widać poprawy. Stąd też decyzja nowego zarządu powiatu by wprowadzić zmiany. W tym roku odbył się konkurs na stanowisko prezesa szpitala, który wygrał dr Jacek Sawicki. Nie obyło się przy tym bez kontrowersji – starosta powiatu Beata Sznajder stanowczo odcięła się od tej decyzji, jednak pozostałych czterech członków zarządu powiatu poparło tę kandydaturę.

Dzisiaj dotarła do nas wiadomość, że wicestarosta Krzysztof Dziwisz z prezesem Jackiem Sawickim podpisali umowę na dotację w kwocie ok. 5 mln złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która będzie przeznaczona na termomodernizację żyrardowskiego szpitala. Prezes zapowiada, że nie jest to ostatnie słowo a dopiero pierwszy krok w kierunku poprawy jakości leczenia w tej placówce. Pojawiło się więc światło w tunelu i istnieje duża szansa, że oblicze żyrardowskiego szpitala wreszcie po wielu latach zacznie się zmieniać na lepsze.

Dofinansowany projekt obejmuje „Termomodernizację pawilonów A i B Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o.o. w Żyrardowie”.
Koszt całkowity to 6 368 599 zł. Kwota dofinansowania przez NFOŚiGW to 5 141 411 zł.
Kwota wkładu własnego wynosi 954 188 ZŁ (kredyt niskooprocentowany).
Zakończenie realizacji planowane jest na 31.12.2021

Termomodernizacja obejmuje:
– docieplenie elewacji budynków (zabytkowy budynek A zostanie docieplony od wewnętrznej strony, na zewnątrz musi zostać tak jak jest bo to zabytek)
– Wymiana wszystkich okien
– wymiana całej instalacji grzewczej

Projektem objęto dwa główne budynki szpitala, część zabytkową nazwano budynek A oraz dobudowaną cześć połączoną łącznikami jako budynek B). Obecnie trwa przygotowanie specyfikacji do przetargu na wykonawstwo. Prezes szpitala ma nadzieję, że pierwsze prace rozpoczną się w czwartym kwartale tego roku.

“W czwartek podpisano umowę dotacji na termomodernizację budynków szpitalnych. To pierwszy taki projekt od wielu lat i pierwszy krok w kierunku zmiany infrastruktury szpitala. Termomodernizacja to zmiana wyglądu szpitala oraz oszczędności wynikające z mniejszych kosztów ogrzewania. Oprócz tego projektu kompletujemy właśnie dokumentację do kolejnego projektu termomodernizacji pozostałych budynków szpitala, przewidywany koszt kolejnego projektu to ponad 6 mln zł przy czym wkład własny wyniesie tylko 5 %. (Projekt obecny ma dofinansowanie na poziomie 15 %) – powiedział Jacek Sawicki – prezes Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego Sp. z o.o.”

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close