Aktualności

150 rocznica Powstania Zabajkalskiego

W ostatnią niedzielę czerwca (26.06) w Osuchowie, położonym w Gminie Mszczonów, odbyły się obchody 150 rocznicy Powstania Zabajkalskiego oraz 153 rocznicy ponownego sformowania oddziału powstańczego „Dzieci Warszawy” w Folwarku Dęby Osuchowskie.

Powstanie Zabajkalskie jest związane z dziejami Ziemi Mszczonowskiej poprzez postać słynnego dowódcy z doby Powstania Styczniowego – Ludwika Żychlińskiego, który dowodził oddziałem „Dzieci Warszawy”. W lipcu 1863 roku w Folwarku Dęby Osuchowskie oddział ten po wcześniejszych krwawych walkach, między innymi w Puszczy Kampinoskiej, sformował się ponownie. Dowództwo nad nim objął wtedy wybitny oficer – major (późniejszy pułkownik) Ludwik Żychliński, zwycięzca w Bitwie pod Ossą (10.07.1863 r.). Po stłumieniu powstania Ludwik Żychliński został zesłany na Syberię. Tam ponownie chwycił za broń i brał udział w Powstaniu Zabajkalskim. Trwało ono zaledwie 4 dni (24-28 czerwca 1866 roku), jednak jego znaczenie ma olbrzymi wpływ na świadomość naszej tożsamości narodowej. Zesłańcy, którzy wtedy chwycili za broń, sformowali Syberyjski Legion Wolnych Polaków i próbowali z Kraju Zabajkalskiego przebijać się w kierunku Chin. Ten dumny fragment polskiej historii wymaga ciągłego przypominania i upowszechniania.

Uroczystości z okazji 150 rocznicy Powstania Zabajkalskiego rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji jego Bohaterów, a także Powstańców Styczniowych z oddziału „Dzieci Warszawy” oraz ich dowódcy pułkownika Ludwika Żychlińskiego. Następnie odbył się rajd pieszy „Powstańczym Śladem” z terenu przykościelnego do leśnej polany przy tzw. starej leśniczówce. Wzięli w nim udział: członkowie grup rekonstrukcyjnych, uczniowie miejscowych szkół, harcerze oraz strzelcy Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej. Obchody zakończyła inscenizacja historyczna, odwołująca się do walk Powstania Styczniowego, a następnie jego ostatniego akordu, jakim było Powstanie Zabajkalskie.

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”10″ gal_title=”powstanie zabajkalskie”]
Komentarze
Czy chcesz aby z budżetu miasta była sfinansowana budowa pomnika marszałka J. Piłsudskiego ?
Close

Wykryliśmy ADBLOCKA w Twojej przeglądarce.

Aby korzystać z tej strony, musisz go wyłączyć.