Brak

150 rocznica Powstania Zabajkalskiego

W ostatnią niedzielę czerwca (26.06) w Osuchowie, położonym w Gminie Mszczonów, odbyły się obchody 150 rocznicy Powstania Zabajkalskiego oraz 153 rocznicy ponownego sformowania oddziału powstańczego „Dzieci Warszawy” w Folwarku Dęby Osuchowskie.

Powstanie Zabajkalskie jest związane z dziejami Ziemi Mszczonowskiej poprzez postać słynnego dowódcy z doby Powstania Styczniowego – Ludwika Żychlińskiego, który dowodził oddziałem „Dzieci Warszawy”. W lipcu 1863 roku w Folwarku Dęby Osuchowskie oddział ten po wcześniejszych krwawych walkach, między innymi w Puszczy Kampinoskiej, sformował się ponownie. Dowództwo nad nim objął wtedy wybitny oficer – major (późniejszy pułkownik) Ludwik Żychliński, zwycięzca w Bitwie pod Ossą (10.07.1863 r.). Po stłumieniu powstania Ludwik Żychliński został zesłany na Syberię. Tam ponownie chwycił za broń i brał udział w Powstaniu Zabajkalskim. Trwało ono zaledwie 4 dni (24-28 czerwca 1866 roku), jednak jego znaczenie ma olbrzymi wpływ na świadomość naszej tożsamości narodowej. Zesłańcy, którzy wtedy chwycili za broń, sformowali Syberyjski Legion Wolnych Polaków i próbowali z Kraju Zabajkalskiego przebijać się w kierunku Chin. Ten dumny fragment polskiej historii wymaga ciągłego przypominania i upowszechniania.

Uroczystości z okazji 150 rocznicy Powstania Zabajkalskiego rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji jego Bohaterów, a także Powstańców Styczniowych z oddziału „Dzieci Warszawy” oraz ich dowódcy pułkownika Ludwika Żychlińskiego. Następnie odbył się rajd pieszy „Powstańczym Śladem” z terenu przykościelnego do leśnej polany przy tzw. starej leśniczówce. Wzięli w nim udział: członkowie grup rekonstrukcyjnych, uczniowie miejscowych szkół, harcerze oraz strzelcy Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej. Obchody zakończyła inscenizacja historyczna, odwołująca się do walk Powstania Styczniowego, a następnie jego ostatniego akordu, jakim było Powstanie Zabajkalskie.

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”10″ gal_title=”powstanie zabajkalskie”]

2 komentarzy

  1. Z ogromną przyjemnością obejrzałam wczorajszą uroczystość. Na ręce organizatorów i osób biorących udział w rekonstrukcji opisanych w artykule wydarzeń składam wyrazy pełnego szacunku. Świetnie dobrana muzyka, wspaniały komentarz i doskonała gra artystów sprawiły, że miałam wrażenie, jak by to wszystko się działo dziś :-)) i nie przeszkadzał mi w tym nawet coraz mocniej padający deszcz.

    1. Dziękuję,za tą opinię 🙂 Daje ona motywację, aby działać dalej :)Faktycznie pogoda okazała się dla nas mało łaskawa. Najpierw skwar przyczynił się do pozostania wielu ludzi w domach, a następnie nawet Ci co przyszli doświadczyli burzy i ulewnego deszczu. Frekwencja podczas rocznicowej Mszy również była dużo mniejsza niż zwykle. Ponoć w sąsiednich kościołach także wierni nie dopisali. Problem nie dotyczył więc samego Osuchowa. Ogólnie był spowodowany przez aurę. Tym, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i zechcieli oddać hołd powstańczym Bohaterom jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Obiecujemy, że nie spoczniemy w kultywowaniu lokalnej historii 🙂 Pozdrawiam. Piotr Dymecki (wiceprezes MSH)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close